Zakłady pogrzebowe to w Polsce dość enigmatyczne miejsca. Kiedy mijamy ich siedziby mimowolnie czujemy niepokój. Nie lubimy myśleć o śmierci, a szczególnie o śmierci i organizacji pochówku bliskiej nam osoby. Dobrze jest więc zawczasu oswoić się z tym tematem i poznać zasady działania branży pogrzebowej.
Czym są podstawowe usługi pogrzebowe?
Najprościej rzecz ujmując usługi pogrzebowe to wszystkie czynności powiązane z przygotowaniem ceremonii pogrzebowych lub kremacyjnych. Do podstawowych usług zalicza się transport ciała zmarłego z wyznaczonego miejsca do zakładu pogrzebowego, wynajem chłodni, balsamowanie zwłok oraz obsługę samego pochówku.
Zakład funeralny zajmuje się również przygotowaniem ciała zmarłego do pogrzebu. W tym celu jego pracownicy wykonują zabiegi kosmetyczne takie jak czesanie, makijaż lub golenie zwłok. Zajmują się także ubieraniem zmarłego, ale oczywiście rodzina może dostarczyć stosowną odzież. W zakładzie pogrzebowym wybierzemy trumnę lub urnę – w zależności od rodzaju pochówku. Pracownicy zakładu po ceremonii przeniosą ją do miejsca spoczynku zmarłego.
Co jeszcze wchodzi w zakres działalności zakładów pogrzebowych?
Aby zwiększyć konkurencyjność zakłady funeralne oferują szereg dodatkowych usług pogrzebowych. Najczęściej spotykane usługi tego typu to: wykonywanie wieńców, sprzedaż dewocjonaliów, przygotowywanie nekrologów oraz opieka nad grobem już po pogrzebie. Co do ostatniej usługi, to popyt na nią jest szczególnie widoczny w okolicy święta Wszystkich Świętych. Osoby, które z różnych powodów nie mogą same zrobić porządków na grobie krewnego, chętnie wynajmują pracowników zakładów pogrzebowych, by ich w tym wyręczyli.
Część zakładów oferuje również usługi pogrzebowe związane z ekshumacją zwłok. Jeżeli z jakiegoś powodu należy otworzyć lub przenieść miejsce pochówku, to dokonują tego specjalnie wyposażeni i przeszkoleni pracownicy zakładu pod nadzorem Inspektora Sanitarnego. Pracownicy zakładów funeralnych mają zatem bardzo szeroki zakres obowiązków.